اطلاعات عمومی دندانپزشکی

دلایل اصلی زرد شدن رنگ دندان

علت اصلی زرد شدن دندان ها

ممکن است به نظر برسد که هنرپیشه‌های مشهور همیشه دندان‌های به سفیدی مروارید دارند، اما لبخند اغلب مردم دندان‌هایی را به این سفیدی نشان نمی‌دهد.
شماری از عوامل متفاوت ممکن است بر رنگ دندان‌های شما اثر بگذارند و ته‌ رنگ زردی به آن‌ها بدهند. در اغلب موارد، علل تغییر رنگ دندان را می‌توان به دو رده داخلی و خارجی تقسیم کرد.

داشتن دندان هایی سفید و براق می تواند به شما اعتماد به نفس بالایی دهد و تمایلتان را برای اینکه همیشه لبخند بر لب داشته باشید، بیشتر کند. خوشبختانه، بهبود رنگ دندان ها و سفیدتر شدن آن ها می تواند به راحتی تغییر دادن آنچه که می خورید و می آشامید و رعایت روال عادی پاکسازی دندان ها، انجام شود. شما حتی می توانید در صورت نیاز از درمان های سفید کننده توسط دندانپزشک خود بهره مند شوید اما بهتر است که ابتدا علت زردی دندان ها را بشناسید تا از وقوع این امر جلوگیری کنید.

ارتباط زردی دندان ها با ژنتیک

یکی از علت های زردی دندان ها می تواند ژنتیک باشد. در واقع می توان گفت گاهی اوقات رنگ دندان در خانواده یک مورد ارثی است. اگر یکی از دندان های والدین شما زرد باشد، احتمال دارد که شما این رنگ مشابه را در دندان هایتان مشاهده کنید. قهوه ای مایل به قرمز، زرد مایل به قرمز، خاکستری و خاکستری مایل به قرمز، چهار سایه طبیعی روی دندان هستند که عمق این رنگ ها در طیفی از روشن تا تاریک متغیر است.

زردی دندان

مهم ترین علت زردی دندان ها، عاج دندان

هنگامی که مینای دندان نازک است، رنگ دندان زرد به نظر می رسد. عاج دندان یک ماده زرد تا قهوه ای در داخل دندان های شما و در زیر مینای دندان است، و اغلب مسئول و علت زردی دندان ها می باشد. ضخامت مینای دندان عاج دندان را پوشش می دهد، اما به یاد داشته باشید که این ضخامت تنها دلیلی نیست که موجب می شود دندان ها زرد به نظر نرسند.

اثر رنگ‌های خارجی روی مینای دندان

روی مینای دندان، (بخش سختی که بیرونی‌ترین لایه دندان را تشکیل می‌دهد) ، می‌نشینند. این رنگ‌ها معمولا از غذاهایی که می‌خورید منشا می‌گیرند.
جای تعجبی ندارد که غذا‌ها و نوشیدنی‌های با رنگ‌های تیره از جمله قهوه، چای سیاه، نوشابه‌های کولادار، سس‌های تیره و انواع میوه‌ها مانند انگور، بلوبری و انار بیشترین تاثیر را در رنگ کردن دندان‌ها داشته باشند. این مواد حاوی مقدارهای زیادی کروموژن یا تولیدکننده رنگدانه هستند.
غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی با تخریب مینای دندان و آسان‌تر کردن چسبیدن کرومو‌ژن‌ها به دندان می‌تواند وضع را بد‌تر کنند. تانین، یک ترکیب تلخ که در چای یافت می‌شود، نیز به چسبیدن کرومو‌ژن‌ها به دندان‌ها کمک می‌کند.
به علاوه، سیگار کشیدن و جویدن توتون از جمله عوامل شناخته‌شده رنگ‌گیری خارجی دندان‌ها هستند، و همچنین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان که به تجمع پلاک‌های دندانی می‌انجامد.


رنگ‌‌گیری داخلی درون دندان رخ می‌دهد،هنگامی عوامل گوناگون خواص ساطع‌کننده نور مینا و عاج زیر آن را تغییر می‌دهند.
داروهای متعددی می‌توانند باعث رنگ‌گیری داخلی شوند. اگر کودکان آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین و داکسی‌سایکلین را در هنگامی که دندان‌ها در حال رشد هستند (پیش از ۸ سالگی) مصرف کنند، دندان‌هایشان ممکن است به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای درآید.
در دوران بزرگسالی همچنین ماینوسایکلین یک داروی ضدآکنه، مشتق از تتراسایکلین نیز باعث رنگ‌گرفتن دندان‌ها می‌شود. حتی داروهای رایجی مانند آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضدفشار خون گاهی ممکن است دندان‌ها را زرد کنند.
مصرف بیش از حد فلوراید و شیمی‌درمانی برای سرطان‌های سر و گردن نیز ممکن است به رنگ‌گیری داخلی دندان بینجامد.
به جز رنگ‌گیری خارجی و داخلی دندان، دو عامل دیگر هم در زرد شدن دندان‌ها موثرند، ژنتیک و سالمندی.
دندان‌های‌ شما، نیز مانند ظاهر صورتتان یا رنگ‌ چشم‌هایتان ممکن است زرد‌تر (یا سفید‌تر) از دندان‌های افراد دیگر باشد. بخشی از این تفاوت به ضخامت مینای دندان‌های شما بستگی دارد که نیمه‌شفاف است. به این ترتیب اگر شما مینای نازکی داشته باشید، رنگ طبیعی عاج زیر مینا بیشتر خود را نشان خواهد داد، به همین علت با افزایش سن که مینای دندان‌ها نازک می‌شود، دندان‌های شما زرد‌تر به نظر می‌ رسند.

علت زردی دندان ها را در سنتان جستجو کنید

وقتی که شما مسن تر می شوید، احتمال زرد شدن دندان ها بیشتر می شود. مینای دندان در طول عمر انسان به صورت مداوم در معرض تماس با انواع مواد غذایی و نوشیدنی هاست. همچنین ضخامت مینای دندان با افزایش سن کاهش می یابد که علت زردی دندان هاست.

آیامی دانید علت زردی دندان ها وجود کدام ماده در سیگار است؟

نیکوتین موجود در سیگار فقط موجب اعتیاد نمی شود بلکه این ماده باعث می شود که لکه های سطحی زرد یا قهوه ای روی دندان هایتان نیز ظاهر شوند. با مصرف مداوم سیگار دندان ها به طوری زرد می شوند که با خمیر دندان های سفید کننده معمولی و سفید کننده های خانگی، دندان ها سفید نمی شوند. بنابراین این افراد نیازمند جرم گیری و بلیچینگ توسط دندانپزشک هستند. در صورتی که زردی دندان های افراد سیگاری رفع نشود جرم باقی مانده بر روی دندان ها به مرور موجب پوسیدگی دندان می شود.

نیکوتین منجر به زردی دندان می شود

 

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *