ارتودنسی

خدمات ارتودنسی

خدمات ارتودنسی

یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی ارتودنسی است که برای رفع ناهنجاری های دندانی فکی به کار برده می شود و خدمات متعددی را در راستای مرتب کردن دندان ها و اصلاح طرح لبخند در اختیار بیماران قرار می دهد. در واقع کار ارتودنسی درمان ناهنجاری های فکی و دندانی است و تنها قسمت کوچکی از این درمان برای زیباییست. اگرچه زیبایی فاکتور قابل

توجه و مهمی در نظر گرفته می شود، چرا که در مسائل اجتماعی، روانی و … به وضوح تأثیر خود را نشان می دهد. اما همه خدمات ارتودنسی مربوط به زیبایی نمی شود. یک متخصص ارتودنسی از طریق این درمان سلامت حفره دهان، سیستم گوارش، سیستم تنفسی، صحبت کردن و… را تضمین می کند.

ارتودنسی و درست جویده شدن غذا

یک قسمت از خدمات ارتودنسی مربوط به سیستم گوارش و جویدن  غذا است . دندان های نامنظم، کل سلامت سیستم گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد. در واقع چون هضم اولیه به درستی اتفاق نمی افتد، سایر مراحل هضم غذا نیز تا پایان به طور ناقص انجام می شود. بنابراین داشتن دندان های منظم تاثیر به سزایی بر هضم صحیح غذا دارد.

دختر بچه ای در حال گرفتن خدمات ارتودنسی

اگر بیماری را در نظر بگیریم که فک پایین جلو و فک بالای عقبی دارد، دو فک هیچگاه قابلیت هماهنگی با همدیگر را ندارند. در نتیجه غذا به خوبی جویده نخواهد شد و سلامت حفره گوارش به مخاطره خواهد افتاد. ارتودنسی با تصحیح موقعیت فکین و دندان ها به درست جویده شدن غذا کمک می کند.

خدمات ارتودنسی و سلامت حفره دهان

زمانی که دندان ها ناهماهنگ باشند، غذا بین دندان ها گیر می کند. وجود غذا بین دندان ها و عدم توانایی او برای تمیز کردن موجب می شود تا پوسیدگی و مشکلات لثه به وجود آید و سلامت حفره دهان به خطر بیفتد. از این رو در هنگام گذراندن مراحل ارتودنسی نیز اهمیت به رعایت بهداشت  دندان ها بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

خدمات ارتودنسی موجب می شود تا فاصله و یا شلوغی بین دندان ها نباشد و دندان های شلوغ به ترتیب در کنار هم قرار گیرند تا پس از غذا خوردن به راحتی بتوان دندان ها را تمیز نموده و از پوسیدگی آن ها جلوگیری کرد.

خدمات ارتودنسی و بهبود عملکرد مفصل گیجگاهی فکی

فاکتور دیگری که در خدمات ارتودنسی وجود دارد، مربوط به مفصل گیجگاهی فکی است. وقتی فک باز و بسته می شود، مفصل گیجگاهی فکی حرکت می کند. زمانی که دو فک با هم هماهنگ نباشند سلامت مفصل گیجگاهی فکی در معرض خطر خواهد بود. ارتودنسی در هماهنگی فکین و قرار گرفتن آن ها در جایگاه مناسبشان نقش مهمی دارد.

اثر ارتودنسی بر تلفظ صحیح کلمات

زمانی که فرد دو فک ناهماهنگ دارد در تلفظ با مشکل مواجه خواهد شد. اگر فک پایین جلو باشد بیمار نمی تواند صحبت کند. برای مثال سین را شین تلفظ می کند و یا برعکس. در برخی از اوقات صدای مفهومی نیز در تلفظ بعضی از حروف و کلمات از حفره دهان خارج نمی شود. یکی از مهم ترین خدمات ارتودنسی رفع مشکلات تلفظی است.

دختری در حال تلفظ کلمات برای یک خانم

خدمات ارتودنسی و حل مشکل تنفس دهانی

این موضوع را نباید فراموش کرد در بیمارانی که تنفس دهانی دارند این امر سبب ایجاد ناهنجاری فکی صورتی می شود. یک متخصص ارتودنسی بیماری که دارای ناهنجاری فکی دندانی است و تنفس دهانی دارد را حتما به نزد یک متخصص گوش و حلق و بینی هم ارجاع می دهد تا تنفس او اصلاح شود.

در کنار حفره دهان، حفره بینی قرار دارد و بیمار حتما باید از بینی تنفس کند نه از دهان. تنفس دهانی فاکتوری است که به صورت مستقیم روی فکین تأثیر می گذارد و فکین نا به هنجار را به وجود می آورد. ارتودنسی به راحتی این معضل را حل کرده و با اصلاح فکین با ارتودنسی و به نحوه صحیح تنفس بیمار کمک می کند.

بهترین سن برای بهره مندی از خدمات ارتودنسی

بهترین خدمات ارتودنسی زمانی نمایان خواهد شد که فرد در سن مناسب آن را انجام دهد. سن ارتودنسی 8 و 9 سالگی است. برخی از بیماران عقیده دارند که همه دندان ها باید رشد کنند و در بیایند، سپس درمان ارتودنسی انجام شود. این تفکر بسیار غلط است. بهتر است بچه ها در سن قبل از بلوغ و هنگامی که همه دندان ها به طور کامل رشد نکرده اند، درمان ارتودنسی را آغاز کنند چرا که زمانی که بیماران دیر هنگام مراجعه می کنند جابجایی و حرکت دادن فکین بسیار دشوار خواهد شد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *