دانستنی های ارتودنسی

تفاوت لامینیت با ارتودنسی

تفاوت لامینیت با ارتودنسی

بعضی از مردم به طور طبیعی دندان هایی راست، منظم و هماهنگ دارند اما برخی دیگر به دلیل فاصله بین دندان های خود و یا سایر مشکلات موجود ممکن است به مراقبت های ارتودنسی نیاز داشته باشند. جالب است بدانید که همه افراد در صورت وجود یک ناهنجاری در محیط دهان و دندان ها ارتودنسی را انتخاب نمی کنند و به سراغ سایر روش های دندانپزشکی زیبایی از جمله لامینیت خواهند رفت. به نظر شما تفاوت لامینیت با ارتودنسی چیست و انتخاب کدام روش بهتر است؟

تفاوت لامینیت با ارتودنسی با توجه به کاربرد ارتودنسی

ارتودنسی یکی از علوم دندانپزشکی است که با ناهنجاری های دندان و فک مقابله می کند. مراقبت های ارتودنسی شامل بکارگیری دستگاه هایی نظیر براکت ها و سایر دستگاه های ارتودنسی ثابت و متحرک است که سبب صاف شدن دندان ها و رفع نامنظمی آن ها، برطرف شدن ناهنجاری های فکین، تنظیم موقعیت لب ها و دندان ها و … می شود.

اکثر افرادی که مراقبت های ارتودنسی را دریافت می کنند، معمولا بچه ها هستند، اما بزرگسالان نیز می توانند از ارتودنسی استفاده کنند. در کودکان درمان ارتودنسی به راحتی می تواند به رشد مناسب فک کمک کند. در نتیجه دندان های دائمی بسیار منظم در کنار یکدیگر قرار می گیرند. رشد به جا و مناسب دندان های دائمی تأثیر فوق العاده ای در جلوگیری از بروز بسیاری از مشکلات دندانی دارد و مهم ترین تفاوت لامینیت با ارتودنسی است.

کاربرد لمینت و ارتودنسی

ارتودنسی می تواند به هماهنگ شدن اجزای صورت فرد کمک کند و به رفع هرگونه عدم تقارن موجود در ناحیه فک و بافت های نرم تأثیرپذیر آن بپردازد. در واقع عملیاتی که با انجام ارتودنسی بر روی تغییر موقعیت نامناسب فکین اجرا می شود، سبب خواهد شد که به مرور زمان فک ها در جایگاه اصلی و طبیعی خود قرار بگیرند. به دنباله این امر هر گونه عدم هماهنگی در ناحیه چانه، لب ها و حتی بینی می تواند از بین برود. در نتیجه تعادل و زیبایی اجزای صورت حفظ می شود.

تفاوت لامینیت با ارتودنسی با توجه به کاربرد لامینیت

در دندانپزشکی زیبایی یکی از شایع ترین درمان های زیبایی که طرفداران زیادی پیدا کرده است، لامینیت می باشد. افرادی که با رنگ، شکل و حالت دندان های خود مشکل دارند و یا از فاصله بین دندانی رنج می برند به طور معمول می توانند با استفاده از این شیوه درمانی به حل مشکلات دندانی خود بپردازند.

در واقع لامینیت می تواند به طرز چشمگیری ظاهر دندان ها را تغییر داده و بسیار زیبا نماید. به وجود آمدن طرح لبخند زیبا و به اصطلاح یک لبخند هالیوودی با استفاده از لامینیت دندان امری بسیار آسان است که وقت زیادی را نیز از بیماران نمی گیرد. اما باید به سایر ویژگی های لامینیت دندان نیز توجه کرد. برای مثال افرادی که از لامینیت دندان استفاده می کنند تنها ظاهر کار را درست کرده و به رفع ریشه ای مشکلات دندان خود نپرداخته اند.

لامینیت یا ارتودنسیاحتمال تغییر رنگ دادن لامینیت ، جدا شدن از دندان، در صورت عدم رعایت بهداشت بروز پوسیدگی و … از معایبی است که بر لامینیت وارد می شود. از طرفی باید توجه داشت که مهم ترین تفاوت لامینیت با ارتودنسی اینست که در لامینیت در صورت تراشیده شدن دندان، احتمال آسیب دیدن و ضعیف شدن مینای دندان بسیار بالا می رود.

با توجه به تفاوت لامینیت با ارتودنسی باید این حقیقت را پذیرفت که طول عمر لامینیت دندان تنها به مراقبت هایی بستگی دارد که بیمار در طول استفاده از آن، انجام می دهد. اگر شما به خوردن غذا های مختلف مخصوصا غذا های جویدنی سخت مانند یخ یا ته دیگ بپردازید مسلما نباید انتظار داشته باشید که لامینیت موجود روی دندان سالم بماند. در نتیجه همیشه باید مراقب باشید تا مبادا آسیبی به آن وارد شود.

انتخاب لامینیت یا ارتودنسی؟

اگر فرد بخواهد به طول عمر دندان های خود کمک کند و همیشه دندان هایی سالم و زیبا داشته باشد مسلما باید یک راهکار اساسی و پایه ای را برای درمان ناهنجاری های موجود انتخاب کند. ارتودنسی بهترین شیوه ممکن برای درمان این مشکلات است که باعث می شود شما یک عمر لبخندی زیبا داشته باشید.

ارتودنسی به بیماران کمک می کند تا علاوه بر داشتن یک لبخند جذاب و منحصربفرد که همیشه بر لبان آن ها نقش می بندد، بتوانند بهداشت دندان ها را نیز به طور کامل رعایت کنند. با ارتودنسی دندان ها کاملا ردیف و منظم در کنار هم قرار دارند و با برطرف کردن هرگونه فاصله اضافی یا درهم رفتگی دندان ها، در صورت رعایت بهداشت، جایی برای مخفی شدن پلاک ها و میکروب ها در محیط دندان ها وجود نخواهد داشت.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *